Хімія


Властивості солі і цукру
Усім відомо, що сіль має солоний смак, а цукор солодкий. Ці обидві речовини за нормальних умов є білими кристалами, які не мають запаху. Вони обидві добре розчиняються у воді.

Але розчин солі є електролітом, а ось розчин цукру ні. І тому молекули солі при розчиненні у воді розщеплюються на позитивно і негативно заряджені іони, які виступають носіями електричного заряду, а розчин цукру не іонізує при розчиненні у воді, тому електричний струм проводити не може.

Кухонна сіль

У кристалі хлориду натрію катіони натрію і аніони хлору строго впорядковані в просторі і утворюють кристалічну гратку:


Кухонна сіль — це кристалічний натрій хлорид, який зустрічається в природі у вигляді кам'яної солі або розчинів.

Світовий видобуток NaСl складає майже 100 млн т/рік. Кухонну сіль використовують при виробництві м'ясних і рибних консервів, у металургійній і хімічній промисловостях, при обробці хутра, сиром'ятних шкір, при варінні мила, а також у медицині.

Де можна зустріти солі, і в яких областях вони застосовуються (з врахуванням різних солей, а не лише кухонної)?


Якщо кристали солі і цукру збільшити в 100 разів, то вони матимуть такий вигляд:


Кристали цукру






Кристали солі



Сіль NaCL

Хімічні властивості солі (усі різновиди та сполуки, що потрапдяють під хімічне визначення "сіль"):

1. Взаємодіють з кислотами і основами.
2. Взаємодіють з металами.
3. Взаємодіють між собою (з різними властивостями - основними та кислотними).
4. Деякі солі розкладаються при нагріванн (нестійкі)


Цукор C12H22O11
Сахароза присутня в соку різних рослин і деяких плодів. Вона накопичується у великих кількостях у цукровій тростині, в коренеплоді цукрового буряка і є джерелом промислового отримання тростинного і бурякового цукру. У буряку її близько 20%, а в цукровій тростині близько 25%. Також, сахароза грає величезну роль у живленні людини.
Хімічна формула сахарози:

 
Кристали сахарози добре розчиняються у воді, а в спиртах - погано. Сахароза кристалізується без води у вигляді великих моноклінічних кристалів.

Піддається гідролізу під дією кислот і ферменту сахарази. В результаті гідролізу розпадається з утворенням молекули глюкози і молекули фруктози.
Молекула сахарози складається із залишків глюкози і фруктози, які сполучені одна з одною за рахунок взаємодії напівацетальних гідроксилів:


Хімічні властивості сахарози
 
Найважливіша хімічна властивість сахарози – здатність у присутності мінеральних кислот і при підвищеній температурі піддаватися гідролізу:

При виробництві сахарози не відбуваються хімічні перетворення, оскільки вона є в природних продуктах. І її виділяють з цих продуктів у більш чистому вигляді.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Історія створення рафінаду.

15 цікавих фактів про сіль

Цікаві факти про цукор